Ah bu bahar sarhoşluğu da nedir - Aşkı Şansa Bırakma

Ah bu bahar sarhoşluğu da nedir?

Aşk; yüzyıllardır anlatılan efsanelerin konusu, zamansız şarkıların ilham perisi, açıklanamayan çılgınlıkların hafifletici unsuru.

hkb_detay_img

Aşk; yüzyıllardır anlatılan efsanelerin konusu, zamansız şarkıların ilham perisi, açıklanamayan çılgınlıkların hafifletici unsuru. Midenizde uçuşan kelebekler yüzünden aslında o gün yapmak zorunda olduğunuz onlarca işi hiç yok saymadıysanız hala hayatta olmanın, dahası aşık olmanın tadına her şeyiyle varmış sayılmazsınız. Peki bahar aylarında tüm bu duyguların (açıklanamayan mutluluk, daha fazla dokunma, görme, bir şeyler paylaşma isteği) kaynağı nedir? “Kendiliğinden oluverdi.” “Nasıl oldu ben de anlamadım.” “Bir baktık, ilişkimizi bambaşka bir boyuta taşımışız.” gibi cümlelerin çoğu yanlıştır aslında.

Kişi üzerinde aşkın hem ruhsal hem fiziksel etkileri vardır. Yani sizin için diğerlerinden daha farklı şeyler ifade eden biriyle karşılaştığınız an vücudun kimyası değişir ve yavaş yavaş aşık olduğunuzun sinyalini vermeye başlar. Çevrenizde olsun veya olmasın en ufak şeyde bile girdiğiniz gülme krizleri, anlamlandıramadığınız baş dönmeleri, yerli yersiz gelen el terlemeleri aslında adım adım girdiğiniz yolun göstergeleridir. Aşık olduğunuzda uyarılan beyin, oksitosin ve dopamin salgılar. Baharda bu hormonların salınımı artış gösterebilir. Başkası yapsa kıyameti koparacağınız bir hareket için ona kızamıyorsanız veya ne kadar çok görüşürseniz görüşün yetmediğini hissediyorsanız, tüm bunların sorumlusu hormonlardır.

Bir kez bile aşık olduysanız, “Ben böyle bir insan değilim, bunu nasıl yapıyorum?” cümlesini kesinlikle kurmuşsunuzdur. Haklısınız. Aşkın en heyecanlı günlerinde beynin ön korteksi devre dışı kalır; yani muhakeme yeteneği kaybolur. Bu nedenle karşıdaki kişiyi eleştiremediğiniz gibi yaptığınız çılgınlıkları da anlamlandıramazsınız. Açıklamakta zorlandığınız durumun aşk olduğunun en açık kanıtı da o sizle konuşmuyor, hatta bakmıyorken bile çekim alanında olmak, hatta dokunmak istemenizdir. Kendinizi onun yüzünün ve vücudunun tüm kıvrımlarını izlerken veya hayal ederken buluyorsanız bu yanlış bir şey değildir.

Cinsel istek ve aşk, beyinde bazı ortak noktaları harekete geçirir. Aşık olduğunuz kişiyle daha fazla zaman geçirip daha çok şey paylaşmayı istemek, onunla bir bütün olma isteğinizin göstergesidir. Cinsellik de bununla paraleldir. Bu yüzden dokunmak istiyorsanız utanmayın, çekinmeyin. Artık “Bana neler oluyor?” demeyin. Bu bahsedilenlerden bir veya iki tanesi için bile “Aynı ben!” diyorsanız, kabullenin; siz aşıksınız.

Kalıcı Sosyal Medya Eklentileri


“Onayla” öğesine tıkladığınızda, seçilen sosyal medya ağından bir eklentinin yüklenmesine ve bu web sitesindeki her sayfada çalışmasına izin vermiş olursunuz. Bu bilgi bu web sitesi için 30 gün boyunca çerez olarak saklanır ve dilediğiniz zaman değiştirilebilir. Eklentiye izin vermek, kişisel sayılabilecek verilerin saklanıp işlenebileceği bir ağa aktarılmasına neden olabilir. Ayrıca, sosyal ağlar kendi çerezlerini bilgisayarınıza ekleyebilir veya bunları okuyabilir. Bu şekilde toplanabilecek bilgiler üzerinde Bayer’in kontrolü yoktur.

“Reddet” öğesine tıkladığınızda, ağların hiçbirinden eklenti çalıştırılmaz ve böylelikle bu ağlara hiçbir kişisel veri aktarılmaz.


Daha fazla bilgi gizlilik beyanlarında bulunabilir:
  • Facebook Gizlilik Beyanı
  • Twitter Gizlilik Beyanı
  • Pinterest Gizlilik Beyanı

Aşağıdaki sosyal medya eklentilerini kalıcı olarak etkinleştir: