Kısırlaştırma - Aşkı Şansa Bırakma
dky_img2

Nasıl Korur?

Kısırlaştırma, ancak ve ancak şimdi ve gelecekte artık daha fazla çocuk sahibi olmak istemediğine kesin karar veren kişilerde uygulanabilir. Erkeklerde geri dönüş olasılığı bulunsa da, her zaman doğurganlığı geri döndürmede başarılı olamayan karmaşık bir cerrahi müdahale gerektirdiği için bu yöntem kalıcı ve geri dönüşsüz bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilir.

Erkeğin kısırlaştırılması (vazektomi)
Bu müdahale, 10-15 dakika süren ve lokal anestezi altında gerçekleştirilen küçük bir cerrahi girişimdir. Spermleri taşıyan kanallar kesilir, böylelikle erkek boşaldığında içinde sperm bulunmaz. Ameliyattan sonra, meniden tüm spermlerin kaybolması için genellikle birkaç ay geçmesi gerekir, bu nedenle bu süre içinde bir başka doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Ancak dört hafta ara ile gerçekleştirilen iki sperm testi negatif alındıktan sonra etkili olduğu kabul edilir. Vazektomi geçirmek, bir erkeğin cinsel performansını veya zevk almasını etkilemez.

Kadının kısırlaştırılması
Kadınlarda uygulanabilen tek kalıcı doğum kontrol yöntemidir ve kesinlikle geri dönüşü olmadığı için çok düşünerek karar vermeniz gereken bir yöntemdir. İleriki yaşantınızda herhangi bir pişmanlık duymamanız için bu konuda danışmanlık almanız önerilir. Bu müdahale, üreme tüplerinin (Fallop tüpleri) kesilmesi veya bloke edilmesini sağlar ve yumurtanın, sperm ile birleşmek üzere aşağı inmesini engeller. Kısırlaştırma, lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Hastanede geçirilen süre bir ila üç gün arasındadır. Kadınlarda kısırlık, ameliyattan hemen sonra gerçekleşir. Adetler eskisi gibi devam eder, fakat bazı kadınlarda daha fazla adet kanaması olabilir.

Kalıcı Sosyal Medya Eklentileri


“Onayla” öğesine tıkladığınızda, seçilen sosyal medya ağından bir eklentinin yüklenmesine ve bu web sitesindeki her sayfada çalışmasına izin vermiş olursunuz. Bu bilgi bu web sitesi için 30 gün boyunca çerez olarak saklanır ve dilediğiniz zaman değiştirilebilir. Eklentiye izin vermek, kişisel sayılabilecek verilerin saklanıp işlenebileceği bir ağa aktarılmasına neden olabilir. Ayrıca, sosyal ağlar kendi çerezlerini bilgisayarınıza ekleyebilir veya bunları okuyabilir. Bu şekilde toplanabilecek bilgiler üzerinde Bayer’in kontrolü yoktur.

“Reddet” öğesine tıkladığınızda, ağların hiçbirinden eklenti çalıştırılmaz ve böylelikle bu ağlara hiçbir kişisel veri aktarılmaz.


Daha fazla bilgi gizlilik beyanlarında bulunabilir:
  • Facebook Gizlilik Beyanı
  • Twitter Gizlilik Beyanı
  • Pinterest Gizlilik Beyanı

Aşağıdaki sosyal medya eklentilerini kalıcı olarak etkinleştir: