Doğum Kontrol Hapları - Aşkı Şansa Bırakma
dky_img2

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm doğum kontrol hapları aynı mıdır?

Hayır. Bugün, 30 kadar farklı hap tipi bulunmaktadır ve her biri birbirinden farklıdır.

Doğum kontrol hapları ne içerir?

Haplar iki tip hormon içerir: östrojen ve progesteron. Gebe kaldığınızda, daha fazla yumurta üretmenizi engellemek için vücudunuz bu hormonları doğal olarak üretir. Kombine doğum kontrol hapları bu etkiyi taklit ederler, böylece gebe olmadığınız halde yumurtlama engellenmiş olur. Aynı zamanda rahim ağzındaki mukus da kalınlaşır ve spermin geçişini güçleştirir.

Hapların herhangi bir yan etkileri veya sağlık açısından zararları var mıdır?

Haplar 1960’lı yıllardan beri güvenle kullanılmaktadır ve yan etkileri nadirdir. Bazı kadınlarda, hapı almaya başladıklarında ufak tefek yan etkiler görülebilir, fakat bu etkiler genellikle 12 hafta içinde ortadan kalkar. Ara kanamalar, baş ağrıları ve göğüslerde hassasiyet görülebilir. Kombine doğum kontrol hapların bazılarında daha yüksek doz östrojen bulunur. Eğer bu tür bir hap kullanıyorsanız ve yan etkiler yaşıyorsanız, daha düşük östrojen içeren bir ürüne geçmek için doktorunuzun görüşünü almanız yararlı olabilir. Bu haplarda ayrıca farklı tiplerde progesteronlar bulunmaktadır, bu nedenle farklı seçenekleri doktorunuzla tartışmanızda fayda vardır. Farklı kadınlara farklı tipler uygun olabilir. Eğer sigara kullanıyorsanız, şeker hastası iseniz veya kan basıncınız yüksekse yine bu konuda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Aşağıdaki bulgulardan herhangi birini fark ederseniz derhal doktorunuza başvurunuz:

 • Bacağın baldır kısımlarında şiddetli ağrı ve şişlik
 • Şiddetli göğüs ağrısı ve solunum güçlüğü
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Uzun süren şiddetli baş ağrısı (özellikle daha önce migreniniz yoksa)
 • Görmede kayıp veya vücudunuzun bir tarafında güçsüzlük
 • Gözlerde ve deride sararma (sarılık)

Bu bulgular endişe verici olmakla birlikte, bunların hap kullanan kadınların büyük çoğunluğunu etkilemedikleri belirtilmelidir.

Hap almanın getirdiği herhangi bir ek sağlık yararı var mıdır?

Evet. Daha hafif, daha düzenli ve daha az ağrılı adetler gibi kısa dönemli yararlarının yanısıra, hapların, uzun dönemde rahim ve yumurtalık kanseri riskini %50 azalttıkları bilinmektedir.1

Hapın güvenilirliği ne kadardır?

Hap, en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biridir, tarif edildiği şekilde kullanıldığı takdirde, gebeliğe karşı yüksek oranda koruma sağlar.

Ekstra yarar sağlayan herhangi bir hap var mıdır?

Bazı haplar cildinizi ve saçlarınızı iyileştirebilirler ve bazıları da ergenlik sivilceleri, adet öncesi gerginlik sendromu ve adet döngüsüne bağlı şişkinliklerin gelişiminde iyiye gidiş sağlayabilir.

Hapa ara vermeli miyim?

Hapların doğurganlık üzerinde uzun dönemli bir etkisi görülmemiştir ve hap almaya ara verilmesini destekleyen bir bilgi yoktur.

Eğer aldığım haptan memnun kalmazsam değiştirebilir miyim?

Pek çok farklı hap vardır ve bunlar birbirinden farklıdır. Eğer aldığınız hapın size uygun olmadığını düşünüyorsanız, pek çok farklı doğum kontrol hapı seçeneği vardır. Ancak, bazı haplara vücudunuzun alışması birkaç ay alabilir ve çok sık değişiklik yapmak, size uyan bir doğum kontrol hapı bulmanızı güçleştirebilir. Bu konuda sizi en iyi yönlendirecek kişi doktorunuzdur.

İlacı almaya nasıl başlamalıyım?

Doğum kontrol hapına başlamanın en güvenli yolu, hapı adetinizin ilk günü almaya başlamaktır, böylelikle hemen korunmaya başlayacaksınız. Adetinizin iki ila beşinci günleri arasında da ilacınızı almaya başlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde alırsanız, takip eden yedi gün boyunca bir başka doğum kontrol yöntemi daha (örneğin kondom gibi) kullanmanız gerekir.

Hapı her gün mü alacağım?

Hapın türüne göre değişir. Hem hapsız dönemin olduğu haplar, hem de plasebo aralığı bulunan haplar, 28 günlük döngü esasına dayanır, yani her döngü için bir paket kullanmalısınız. Bazı doğum kontrol haplarında döngünün her gününde bir doğum kontrol hapı alırsınız. Bu haplardan bazıları sadece günü karıştırmamanız için dizayn edilen plasebolar olabilir. Plasebolara geçtiğinizde adet görürsünüz. Bazılarında döngünün 21 gününde birer hap alırsınız ve ondan sonra hap almadığınız yedi gün geçirirsiniz.. Bu ara sırasında, korunmaya devam edersiniz ve kanama şeklinde adet görürsünüz.

Dört veya yedi günlük ara sırasında cinsel ilişkide bulunmak güvenli midir?

Evet, hapları daha önce size önerildiği gibi almış olmanız şartı ile güvenlidir. Aynı zamanda ara sırasında cinsel ilişkide bulunduysanız, bir sonraki pakete zamanında başlamak ve haplarınızı doğru almaya devam etmek de önemlidir.

Adetlerim etkilenecek mi?

Haplar genellikle adetlerinizin miktarında azalma yapar, adetleriniz daha düzenli hale gelir ve daha az ağrılı olur.

Hapları her gün aynı zamanda mı almak zorundayım?

Evet, sabah veya akşam olması size bağlıdır, fakat hap almayı düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Eğer hapınızı almayı unutursanız, pek çok tipinde 12 saat içinde bir hap aldığınız takdirde korunmanız devam edecektir, fakat bunu sık sık yapmamak akıllıca olur.

Antibiyotik kullanmak hap kullanımını nasıl etkiler?

Bazı antibiyotikler ve diğer reçeteli ilaçlar, hapın etkililiğini azaltabilirler. Bu nedenle, herhangi bir ilacı yazmadan önce daima doktorunuza doğum kontrol hapı aldığınızı söyleyin.

Kendimi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl koruyabilirim?

Haplar, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz, bu nedenle eşinizin cinsel sağlığı konusunda emin olmadan önce, hapa ek olarak kondom kullanmanız önerilir.

Hap kullanmak kilo almama neden olur mu?

Bazı doğum kontrol haplarını kullanmaya başladığınızda vücutta su tutulmasına bağlı olarak kendinizi daha kilolu hissedebilirsiniz. Fakat günümüzde su tutulmasını önleyen yeni nesil haplar bulunmaktadır.

Hap nedeni ile cildimde değişiklik olacak mı?

Aslında bazı haplar cildinizin daha iyi görünmesini sağlar. Cildinizdeki bozukluklar hatta ergenlik sivilceleri ile mücadele edebilecek doğru hap için doktorunuzla konuşun. Bazen kadınlarda hapa bağlı olarak döküntüler görülebilir ve sizde de bu tür bir olay olursa doktorunuza danışın. Günümüzde var olan 30 kadar hap arasında, sizin için en uygun hapı bulabilirsiniz.

Hap bulantı yapar mı?

Bazı kadınlar hap alırken bulantı hissedebilir, fakat günümüzde modern ve düşük dozlu formülasyonlar da dahil olmak üzere çok fazla çeşit vardır ve aralarından size uygun olanı mutlaka bulabilirsiniz.

Vücudumun kendini toplaması için, birkaç yıl sonra hapa ara vermem gerekir mi?

Haplara ara vermenin doğru olduğuyla ilgili bilimsel kanıt veya dayanak bulunmamaktadır.

Uzun süreli hap kullanımı bebek sahibi olmayı etkiler mi?

Bu konu geniş çalışmalar ile araştırılmıştır ve hapların uzun süre kullanılsalar bile kadınların uzun dönemde bebek sahibi olma yetilerini etkilediklerine dair kanıt yoktur.

Almayı hatırlamak güç olmayacak mı?

Hatırlamayı kolaylaştırmak için, hapınızı almayı rutin hale getirmeye çalışın. Eğer çok unutkansanız, her gün kullanılan ve ara verilmeyen hapları tercih edebilirsiniz. Bu tip haplar, yedi günlük ara vermenin yerine ayın her gününde kullanılırlar, böylece rutine oturtmak daha kolay olur.

 • 1.Leidenberger FA. Klinische Endokrinologie fur Frauenarzte. Berlin, Germany: Springer Verlag, 1998
 • 2.Baltzer J, Mickan H. Gynakologie: Ein kurzgefabtes Lehrbuch/Kern. Neuberbeitete Auflage. Stuttgart, Germany, Georg Thieme Verlag, 1985
 • 3.Organon. NuvaRing (etonogestrel/ethinyl estradiol vaginal ring) 2001. Available at: http://www.nuvaring.com
 • 4.Ortho-McNeil Pharmaceutical Inc. Ortho Tri-Cyclen Lo tablets (norgestimate/ethinyl estradiol) 2002. Available at:http://www.orthotrycyclen.com
 • 5.Ortho-McNeil Pharmceutical Inc. Ortho Evra (Norelgestromin/ Ethinyl estradiol transdermal system) 2001. Available at:http://www.orthevra.com
 • 6.Speroff L, Darney PD. Periodic Abstinence. A clinical guide for contraception. 3rd edn. Philadelphia, PA: Lippincott Williams and Wilkins, 2001
 • 7.Trussell J. Contraceptive efficacy. In Hatcher RA, Trussell J, Stewart F, Cates W, Stewart GK, Kowal D, Guest F. Contraceptive Technology; Seventeenth Revised Edition. New York NY: Irvington Publishers, 1998
 • 8.Trussell J. Contraceptive efficacy. In Hatcher RA, Trussell J, Stewart F, Nelson A, Cates W, Guest F, Kowal D. Contraceptive Technology; Eighteenth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2004
 • 9.Guillebaud, J. Contraception: Your Questions Answered. Churchill Livingstone, 2004.
 • 10.http://info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/breast/riskfactors/

Kalıcı Sosyal Medya Eklentileri


“Onayla” öğesine tıkladığınızda, seçilen sosyal medya ağından bir eklentinin yüklenmesine ve bu web sitesindeki her sayfada çalışmasına izin vermiş olursunuz. Bu bilgi bu web sitesi için 30 gün boyunca çerez olarak saklanır ve dilediğiniz zaman değiştirilebilir. Eklentiye izin vermek, kişisel sayılabilecek verilerin saklanıp işlenebileceği bir ağa aktarılmasına neden olabilir. Ayrıca, sosyal ağlar kendi çerezlerini bilgisayarınıza ekleyebilir veya bunları okuyabilir. Bu şekilde toplanabilecek bilgiler üzerinde Bayer’in kontrolü yoktur.

“Reddet” öğesine tıkladığınızda, ağların hiçbirinden eklenti çalıştırılmaz ve böylelikle bu ağlara hiçbir kişisel veri aktarılmaz.


Daha fazla bilgi gizlilik beyanlarında bulunabilir:
 • Facebook Gizlilik Beyanı
 • Twitter Gizlilik Beyanı
 • Pinterest Gizlilik Beyanı

Aşağıdaki sosyal medya eklentilerini kalıcı olarak etkinleştir: